استانداردهای W3C

استانداردهای W3C

کنسرسیوم جهان‌وبی (World Wide Web Consortium) یا W3C با استفاده از استانداردهایی درزمینه وب قصد دارد تا گسترش وب توسط سازمان‌ها در یک جهت انجام شود.

موتورهای جستجو جهت رتبه‌بندی وب سایت‌ها در نتایج جستجو، وضعیت وب‌سایت‌ها را بر اساس استانداردهای W3C بررسی می‌کنند.

تاکنون بیش از 100 استاندارد به‌عنوان توصیه‌های W3C منتشر شده است.

در زیر به سرفصل‌های استانداردهای W3C اشاره می‌کنیم:

1- طراحی وب و نرم‌افزارهای کاربردی

طراحی وب و نرم‌افزارها بر اساس استانداردهایی نظیر HTML, SVG, CSS و AJAX این بخش همچنین شامل بررسی صفحات ازنظر استفاده آسان برای کاربران ناتوان است تا آنها راحت‌تر از دستگاه‌های موبایل استفاده کنند.

2- نمایش بر روی دستگاه‌ها

استانداردهای W3C سعی داند تا تکنولوژی همه‌جا، هر زمان و بر روی هر دستگاهی قابل‌دسترس باشد. که شامل دسترسی به وب بر روی موبایل، دستگاه‌های الکترونیکی، پرینترها، تلویزیون‌های هوشمند و حتی بر روی اتومبیل‌ها است.

3- معماری وب

معماری وب بر روی فن‌آوری پایه و اصل حفظ وب تمرکز دارد که شامل URI ها و HTTP است.

4- وب معنایی

W3C سعی دارد تا به وب داده کمک کند. هدف نهایی وب داده این است که به پیشرفت کامپیوترها کمک کند تا کارایی بهتری داشته باشند و درنهایت نتایج قابل‌اعتمادی را بر روی شبکه گسترش دهند.

اصطلاح وب معنایی به چشم‌انداز W3C نسب به وب داده‌های مرتبط دارد. تکنولوژی وب معنایی به کاربران قابلیت ایجاد داده‌ها بر روی وب، ساخت واژگان، و ارسال قوانین جهت کار با داده می‌دهد.

5- فن‌آوری XML

تکنولوژی XML شامل: XML, XML Namespaces, XML Schema, XSLT, Efficient XML Interchange (EXI), و سایر تکنولوژی‌های مرتبط

6- وب خدمات

وب خدمات بر اساس تکنولوژی‌هایی همچون HTTP, XML, SOAP, WSDL, SPARQL و سایر تکنولوژی‌ها است.

7- مرورگرها و ابزارهای نوشتاری

سودمندی و رشد وب، به جهانی بودن آن بستگی دارد. ما باید بر روی هر دستگاهی که قابلیت اتصال به اینترنت دارد، به وب دسترسی داشته باشیم. استانداردهای W3C سعی دارد تا وب را در تمام جهان و بر روی تمامی دستگاه‌های الکترونیکی گسترش دهد.